loader image

نحوه تشخیص اصل یا تقلبی بودن انگشتر فیروزه

بازار خرید فروش انگشتر فیروزه و جواهرات فیروزه یکی از پر رونق ترین بازار های جواهرات ایران است و در این میان افراد سود جویی وجود دارند که بدل سنگ فیروزه را به جای فیروزه اصل میفروشند. فروش بدل سنگ فیروزه به خودی خود اگر با اطلاع خریدار باشد مشکلی ندارد اما وجود دارند افرادی که انگشتر فیروزه قلابی را به خریداران قالب میکنند به همین دلیل بد نیست که خریداران راه های تشخیص سنگ تقلبی از اصلی فیروزه را بلد باشند تا از خرید خود مطمعن شوند .

سنگ فیروزه اصل

سنگ فیروزه ،سنگی زینتی با فورمول شیمیایی فسفات آلومنیوم مس هیدارته (CuAl6(PO4)4(OH)8·4H2O) و رنگ آبی آسمانی و سبز خاکستری است که در رده سنگ های فسفاته قرار می گیرد . علت رنگ آبی و سبز این جواهر وجود عناصری مانند مس ،آهن و یا کروم در این سنگ است . فیروزه از گذشته تا کنون به عنوان یکی از نگین های انگشتر استفاده شده است که دارای خواص درمانی شکفت انگیزی برای جسم و روح انسان است .

فیروزه سنگی نیمه شفاف با بلور های کوچک است که در آن رگه هایی دیده می شود . این سنگ که از کانی های پیریت، لیمونیت و کوارتز  تشکیل شده است ،شکننده و صاف است و از ان در جواهرات و حکاکی ها استفاده میشود .

تشخیص سنگ فیروزه اصل

معمولا سنگ فیروزه مصنوعی از پلاستیک ،شیشه و مواد معدنی سنگ های طبیعی ساخته می شود که با استفاده از یک تکنولوژی پیشرفته این مواد را شبیه به سنگ فیروزه در می آورند . بدل سنگ فیروزه دارای شفافیت و رنگ کمتری است و در طولانی مدت کیفیت خود را از دست می دهد .

سنگ فیروزه اصل با بدل تفاوت های زیادی از جمله در وزن، طیف جذبی نور، میزان چگالی، نقطه ذوب، رنگ شعله، سختی و خصوصیات فیزیکی دارد که می توان از این تفاوت ها این دو سنگ را از هم تفکیک کرد . سنگ فیروزه اصل دارای رگه هایی است که با لمس کردن آن ها می توان اصل بودن ان را تشخیص داد.

یکی دیگر از روش های تشخیص سنگ فیروزه اصل از بدل امتحان سختی آن است سنگ فیروزه مصنوعی معمولا نرم تر از سنگ فیروزه اصلی است و با ناخون می توان بر روی آن خط انداخت اما سنگ فیروزه اصل به هیچ عنوان خراشی بر روی آن با این روش ایجاد نمیشود .

در انتها لازم به ذکر است فیروزه های بدون رگه بسیار نایاب و قیمتی هستند و اکثر این مدل از فیروزه ها در بازار مصنوعی هستند .

جستجو
فهرست مطالب

تازه ترین ها 

دسته ها  

پیمایش به بالا